הבלוג של 180

מרכז מצפן מסדרון מרכזי - סטודיו 180

גוונים של בריאות: ההשפעה של סטודיו 180 על ערכות הצבעים של המרפאה

בתחום של עיצוב שירותי בריאות, תכנון ועיצוב הם היבטים מכריעים שיכולים להשפיע באופן משמעותי על החוויה הכוללת של המטופלים ועל היעילות של הצוות. קונספט פורץ דרך שבחרנו עבור תל אביב מדיקל סנטר, בהרברט סמואל הוא: אוריינטציה של צבע הקליניקה המקודדת בצבעים שונים, שבה לכל מחלקה מוקצה צבע ספציפי אשר מתחיל באזור ההמתנה ומסתיים עד לנגיעות גם בחדר הרופא. זה לא רק מוסיף מימד מושך מבחינה ויזואלית אלא גם משרת מטרות מעשיות. עוזר במציאת המחלקה הנכונה.

תכנון מרפאה

שלב התכנון כרוך בשיקולים מדוקדקים. יש להתייחס לגורמים כמו ניצול שטח, זרימת מטופל ושילוב טכנולוגיה. המטרה היא ליצור חלל פונקציונלי, יעיל וידידותי למטופל.

עיצוב לפי מחלקות – אוריינטציה של צבע

קידוד צבע של מחלקות שונות הוא יותר מסתם בחירה סגנונית. הוא מסייע באיתור דרכים, משפר את האסתטיקה הכללית ותורם לתחושת זהות לכל מחלקה. עקביות בעיצוב חיונית לשמירה על מראה מגובש ומקצועי בכל המרפאה.

פסיכולוגיית הצבע בעיצוב ותכנון המרפאה

בחירת הצבעים אינה שרירותית. לדוגמא עבור אזור הילדים בחרנו צבע כתום, עבור אזור הפסיכיאטר והייעוץ הפסיכולוגי גווני התכלת המרגיעים, גוונים חמים באזורי המתנה יכולים ליצור אווירה מסבירת פנים, בעוד שגוונים קרירים יותר בחדרי בדיקה יכולים לעורר תחושת רוגע. יצירת האיזון הנכון הינו  חיוני על מנת להבטיח סביבה הרמונית בחלל המרפאה.

דגשים בתכנון מרפאה

גישה ממוקדת במטופל נמצאת בחזית תכנון המרפאה. יצירת חללים שמתעדפים את הנוחות של המטופל היא חיונית. אלמנטים עיצוביים בר קיימא, שילוב אומנות ודגש על אסתטיקה הם כולם מרכיבים אינטגרליים של מרפאה מתוכננת היטב.

שיתוף הפעולה בין רופאים ואדריכלים (לקריאה על אדריכלות משרדים >>) מסייע ביצירת חלל שלא רק עונה על הדרישות התפקודיות אלא גם משפר את חווית המטופל הכוללת.

נגישות

בחירת המיקום  במקרה של מרפאה זו במגדל הנותן מענה לנגישות. כמו כן שיקולים כגון: קרבה לאזורי מגורים, תחבורה ציבורית ומתקני חניה. לנגישות יש חשיבות עליונה בכדי להבטיח שהמטופלים יוכלו להגיע בקלות למרפאה, תוך טיפוח תחושת נוחות ואמינות.

דרישות מקום

הערכה מקיפה של דרישות השטח חיונית כדי להכיל מחלקות רפואיות שונות ולהבטיח זרימת עבודה מיטבית. תכנון חלל יעיל תורם לפריסת מרפאה מסודרת ופונקציונלית.

חדר רופא מבט מאזור ההמתנה, הגלישה של צבע אזור ההמתנה פנימה - סטודיו 180

תאימות לתקנות

הקפדה על תקנות שירותי הבריאות אינה ניתנת למשא ומתן. הבנה ויישום דרישות רגולטוריות מלכתחילה לא רק מונעות סיבוכים משפטיים אלא גם מבטיחה את בטיחותם ורווחתם של המטופלים והצוות.

ציוד רפואי וטכנולוגיה

אינטגרציה של טכנולוגיה מודרנית

השילוב של ציוד רפואי חדשני וטכנולוגיה היא אבן יסוד בתכנון מרפאה יעיל. החל מרישומי בריאות אלקטרוניים ועד כלי אבחון, יש לשלב טכנולוגיה בצורה חלקה כדי לשפר את היעילות של תהליכים רפואיים.

העתיד של המרפאה

עם שירותי בריאות המתפתחים ומתחדשים מיום ליום, הוכחת עתיד של המרפאה היא חיונית. עיצוב ותכנון מרפאות שיכולות להתאים את עצמם להתקדמות הטכנולוגית ולפרקטיקות רפואיות מתפתחות, מבטיח את אורך החיים והרלוונטיות של המרפאה.

עיצוב ממוקד מטופל ,נוחות ופרטיות

גישה ממוקדת במטופל כוללת יצירת סביבה מסבירת פנים ונוחה. שיקולי פרטיות באזורי המתנה וחדרי בדיקה תורמים לחוויית מטופל חיובית, מטפחים אמון ושביעות רצון .במרפאה זו יצרנו אזור המתנה ראשוני המרקל את כלל הלקוחות ולאחר מכן אזורי המתנה פרטיים ע"פ תחום ההתמחות כל אזור קיבל אפיון צבע.

עיצוב אזור המתנה וקבלה

נקודת המגע הראשונה למטופלים היא לרוב אזור ההמתנה וקבלת הפנים. אזור קבלת פנים מעוצב נותן את הטון לכל הביקור במרפאה, ואזורי המתנה יעילים תורמים לחוויית מטופל חיובית.

מרחבים משותפים לצוות

תהליכי עבודה יעילים

תכנון המרפאה אמור להקל על זרימות עבודה יעילות בקרב הצוות הרפואי. מרחבי שיתופיות מתוכננים היטב תורמים לתקשורת ותיאום יעילים, ובסופו של דבר משפרים את איכות הטיפול בחולים. חדר צוות מפנק לא פחות חשוב .

אמצעי בטיחות ואבטחה

יציאות חירום ופרוטוקולים

הבטחת בטיחות המטופלים והצוות כרוכה בשילוב יציאות חירום מסומנות בבירור ופרוטוקולי חירום מוגדרים היטב. סביבה מאובטחת היא הבסיס להצלחתו של כל מתקן בריאות.

שילוב מערכות אבטחה

שילוב מערכות אבטחה מתקדמות, כגון מצלמות מעקב ובקרת גישה, מוסיף שכבת הגנה נוספת למרפאה, שומר הן על נכסים פיזיים והן על מידע רגיש של המטופל.

בחירת חומרים מתאימים

בחירת חומרים קלים לתחזוקה היא קריטית. זה לא רק משפר את המשיכה החזותית של המרפאה אלא גם תורם לאווירה היגיינית ומרגיעה. בסופו של דבר המרפאה אמורה להיות קלה לתחזוק והחומרים צריכים להיות עמידים לאורך זמן ניתנים לשטיפה לניקוי וחיטוי.

תאורה

בריקוד המורכב של תכנון מרפאה, כל פרט תורם לאווירה ולפונקציונליות הכללית. בין האלמנטים המכריעים הללו, התאורה בולטת כשחקן שקט אך חזק שמשפיע באופן משמעותי על חווית המטופל ועל היעילות של שיטות רפואיות. בסטודיו 180 אנו נותנים את הגישה החדשנית ועם החזון לתאורה בסביבות בריאות.

הבנת השפעת התאורה במרפאות

אווירה מסבירת פנים

תאורה יעילה נותנת את הטון לאווירה של מרפאה. אורות רכים ומסבירי פנים באזור ההמתנה יוצרים אפקט מרגיע, מפחית את החרדה בקרב המטופלים. המטרה היא לטפח סביבה שבה המטופלים מרגישים בנוח מרגע שהם נכנסים בדלת. בדיוק ההיפך מתחושה של בית מרקחת.

שיפור נוחות המטופל

בחדרי בדיקה חיוני איזון בין תאורת סביבה ותאורת משימה. אורות הניתנים לעמעום מציעים גמישות, המאפשרים לאנשי מקצוע בתחום הבריאות להתאים את התאורה בהתאם לאופי הבדיקה, תוך קידום תחושת נוחות ורוגע.

תפוקת הצוות

עיצוב תאורה אסטרטגי יכול לשפר את פרודוקטיביות הצוות. חללי עבודה מוארים היטב באזורים אדמיניסטרטיביים ובתחנות אחיות חיוניים לזרימת עבודה יעילה. הטמעת תאורת משימות באזורים אלה מפחיתה את עומס העיניים ועייפות, ויוצרות סביבה שבה אנשי מקצוע בתחום הבריאות יכולים לבצע את הביצועים הטובים ביותר.

שילוב אור טבעי

רתימת העוצמה של האור הטבעי היא משנה משחק. במידת האפשר, במרפאות של המדיקל סנטר רוב המרפאות פונות לים על כן נתנו דגש עיצובי  שילוב החלונות והנוף הנשקף. אור טבעי לא רק יוצר סביבה חיובית ומרוממת, אלא גם בעל יתרונות בריאותיים מוכחים, התורמים לרווחתם הכללית של המטופלים והצוות.

מערכות תאורה חכמות

שילבנו את עידן התאורה החכמה למרפאות. שילוב מערכות תאורה חכמות הניתנות לתכנות כדי להתאים את טמפרטורת הצבע והעוצמה לאורך היום מחקה את הגוון הטבעי. זה לא רק משפר את חווית המטופל אלא גם תומך בתהליך הריפוי.

תאורה ספציפי למשימה

אזורים שונים במרפאה דורשים פתרונות תאורה שונים. סוויטות כירורגיות, למשל, דורשות תאורה בהירה וממוקדת כדי להבטיח דיוק. מצד שני, חדרי ייעוץ נהנים מתאורת סביבה רכה יותר כדי ליצור סביבה נינוחה ונוחה.

אתגרים ומגמות בתאורת מרפאות

הפחתת סנוור והבטחת תאורה אחידה היא חיונית. סנוור יכול להפריע למטופלים ולצוות כאחד, והשגת תאורה אחידה בכל המרפאה דורשת תכנון קפדני. התמודדות עם אתגרים אלו דורשת שיתוף פעולה בין אדריכלים ומומחי תאורה.

לסיכום כאשר אנו בסטודיו 180 ניגשים לתכנון מרפאות אנו לוקחים בחשבון פרמטרים רבים כפי שהצגנו במאמר זה נשמח לעמוד לשירותכם בתכנון המרפאה הבאה שלכם.

פוסטים נוספים

מאמר - מחזון למציאות המדריך המקיף לתכנון מסעדות מצליחות - סטודיו 180

מחזון למציאות: המדריך המקיף לתכנון מסעדות מצליחות

יציאה למסע של פתיחת מסעדה דורשת גישה קפדנית המבוססת על תכנון אסטרטגי ומומחיות בתעשייה. במדריך מקיף זה, אנו מתעמקים בנבכי תכנון המסעדות, ומציעים מסגרת צעד אחר צעד, הביצוע וההשקה בסופו של דבר.

המדריך המלא מהי פרוגרמה לתכנון משרדים - סטודיו 180

המדריך המלא: מהי פרוגרמה לתכנון משרדים?

פרוגרמה היא מסמך כתוב המפרט בצורה ברורה ובהירה את צרכי הלקוח ואת השימושים הפונקציונליים של התפקידים השונים בה. יש לזכור שהלקוח אינו בהכרח לקוח אחד. בחברה מגוון רב של מנהלים ועובדים, גברים ונשים, בגילאים שונים. את כל אלו ועוד יש לקחת בחשבון בעת ניתוח צרכי החברה.

חיזוי מגמות עתידיות בעיצוב בתי קפה- מבט אל עיצוב פנים ואיזור ישיבה , תכנון ושימוש בחומרים ברי קיימא - סטודיו 180

חיזוי מגמות עתידיות בעיצוב בתי קפה: הסתגלות להתנהגות והעדפות צרכנים מתפתחות

ככל שעולם האירוח ממשיך להתפתח, בעלי בתי קפה ומעצבים חייבים להישאר בקדמת העקומה כדי לענות על הצרכים וההעדפות המשתנות של לקוחותיהם. מיד נמנה את המגמות העתידיות בעיצוב בתי קפה, לצפות שינויים בהתנהגות והעדפות הצרכנים, ונספק תובנות ליצירת חללי בית קפה חדשניים ומרתקים.

דילוג לתוכן